Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

UNITY Study Session w Szwecji - 2018

News 0018

 

PODRÓŻ DO SZWECJI

 

W dniach 11-13 Maja odbyło się międzynarodowe seminarium UNITY STUDY SESSION w Karlstad w Szwecji. To szczególne seminarium przeznaczone jest dla czarnych i brązowych pasów, jego materiał szkoleniowy znacznie wykracza poza normalny program nauczania. Nauczycielami byli najwyższej rangi Mistrzowie z Japonii: KAWASHIMA Kazuhiro Sensei 8 Dan, Generalny Sekretarz Światowej Organizacji Shorinji Kempo (WSKO) oraz MUKAIDA Nobutaka Sensei 7 Dan. Dla osób ćwiczących Shorinji Kempo obydwie te postaci to legendy, więc nietrudno się dziwić, że liczba uczestników sięgnęła aż 110 osób. Kenshi z 11 krajów przybyli do kraju wikingów, aby przez 3 dni ciężko trenować i jak najwięcej wyciągnąć z nauk Mistrzów.

Polskę reprezentowali Irena i Dmitrij Howańscy — czyli nasza kadra instruktorska oraz Krzysztof Kmiecik — asystent instruktora. Piątkowy trening to zupełnie nowe spojrzenie na kihon, kopnięcia i uderzenia, pracę nóg, oraz przełożenie podstawowych technik w realnej walce. Mistrzowie z Japonii podzieli uczestników na 2 grupy w zależności od stopnia umiejętności, tak aby dokładnie przyglądnąć się poprawności technik. Mukaida Sensei wraz z grupą brązowych i czarnych pasów do 2 Dan'a skupił się na technikach Goho (twarda metoda), wykorzystania ich w realnej walce, natomiast Kawashima Sensei z grupą powyżej 3 Dan'a odkrywali tajniki technik Juho (miękka metoda). Po południu Mistrzowie zamienili się grupami kenshi. To idealne połączenie technik twardych oraz miękkich dało nam wiele do myślenia, zupełnie nowy pogląd na techniki. Po ciężkim dniu treningów wieczorne rozmowy wśród przyjaciół były się świetną okazją na spotkanie starych przyjaciół oraz nawiązanie nowych znajomości.

Kolejny dzień rozpoczął się już o 8:30. Po Chinkon Gyo (recytacja tekstów oraz medytacja) czuć było atmosferę skupienia, wszyscy byli gotowi do treningu. Mistrzowie rozpoczęli rozgrzewkę płynnie przechodząc do ćwiczeń w parach. Podobnie jak w piątek, ćwiczyliśmy podzieleni na grupy pod względem zaawansowania. Taki podział doskonale się sprawdza, aby poćwiczyć techniki pod okiem Mistrzów z Japonii. Po przerwie obiadowej mogliśmy wysłuchać krótkiego wykładu Kawashima Sensei. Na koniec znów wróciliśmy do technik. Nasze ręce, nadgarstki, nogi doskonale zapamiętają ten dzień.

Sobotni wieczór to już tradycyjne Sayonara Party. Wspaniała atmosfera wśród przyjaciół z wielu krajów, doskonała kuchnia szwedzka oraz obecność Mistrzów z Japonii sprawiły, że był to wspaniały czas!

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy tradycyjne od Samu (sprzątanie dojo) i Chinkon Gyo. Rozgrzewka pod okiem Mukaida Sensei nastroiła nas wszystkich do krótkich sparingów — Randori. Był to zamierzony cel Sensei’a. Jego cenne uwagi zapadły każdemu na długo. Po sesji krótkich walk przyszedł czas na podział na grupy oraz dalsze zgłębianie wiedzy i technik. Po przerwie obiadowej Mukaida Sensei pokazał przedmioty, które znajdują w Doin, czym przybliżył wygląd dojo w Japonii. W końcu przyszedł czas na Embu. Krótkie zawody dały wiele emocji, a pary, które startowały dały z siebie wszystko. Nasza kadra instruktorska, Sensei Dima i Sensei Irena, stanęli na wysokości zadania. Ich występ spowodował, że w dojo zapadła cisza, a aparaty fotograficzne nie nadążały z robieniem zdjęć. Te zawody, to świetna okazja sprawdzenia swoich umiejętności przed przyszłorocznym TAIKAI, który również odbędzie się w Szwecji, ale już w Sztokholm.

Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy być uczestnikami tego seminarium. Wiele cennej wiedzy, którą dostaliśmy staramy się wcielić w życie. Dziękujemy za możliwość spotkania starych i nowych przyjaciół. To właśnie jedna z wyjątkowych cech Shorinji Kempo!

Zapraszamy do krótkiej galerii zdjęć z tego wydarzenia → GALERIA

 

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi