Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

12 Maja - Dzień Kaiso

News 0028

 

Gassho!

Dziś jest Dzień Pamięci Kaiso So Doshina — założyciela Shorinji Kempo (10 lutego 1911 ~ 12 maja 1980)

 

PRACUJ NAD SOBĄ (fragment wykładu Kaiso)

 

Jeśli uczyniłeś złego to jest to złe. Jest powiedzenie: „Nie pozwól, aby nie nagrodzić chwalebnego czynu lub potępić złego”, znaczy zawsze pochwal wysiłek i piętnuj zły uczynek. Jest po prostu oczywiste, że powinno chwalić się wielki wysiłek i karać złe sprawki. Mimo to, niektórzy przymykają oczy na swoje przewinienia lub innych okazując im wyrozumiałość.

Możemy znaleźć wymówkę dla robienia bezsensownych rzeczy mówiąc: „Nawet złodziej ma powód”. „Mimo to błąd jest błędem”, a „Zakazane rzeczy są zakazane”. Czy to nie jest to co nazywany „prawdziwą odwagą”? Jeśli nie zgadzasz się z tym co mówię możesz porzucić ćwiczenie Shorinji Kempo.

Nawet jeśli mam pewne zobowiązania, chciałbym móc mieć możliwość korygowania moich przyjaciół nawet gdyby to oznaczało ukaranie, dopóki nie poznają swego błędu. I myślę, że taki rodzaj międzyludzkiej relacji jest potrzebny w Shorinji Kempo.

Więzi w relacjach nie powstają w ciągu jednego dnia. Powstają poprzez budowanie wzajemnego zaufania i szacunku przez czas spędzony razem. W polityce nie jest niczym dziwnym chwalenie innych. Niemniej jednak chciałbym uniknąć takiej sytuacji w naszej organizacji.

Takie sytuacje będą się powtarzać. Nieuczciwi ludzie będą zdradzać lub wykorzystywać innych. Jakkolwiek w tym samym czasie musisz wiedzieć, że tam, gdzie oszustwo nie zostanie ujawnione tam nie ma uczciwego świata. Mając to na uwadze, chcę zacząć na nowo Shorinji Kempo kładąc nacisk na „pracę nad sobą”.

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi