Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

8 Europejski Taikai Shorinji Kempo - 2019!

News 0029

 

Europejski Taikai organizowany jest co 4 lata, tym razem organizatorem była Szwedzka Federacja Shorinji Kempo. W dniach 5.07-08.07 w Sztokholmie odbył się Embukai oraz 2-dniowe seminarium z nauczycielami z japońskiego klasztoru Shorinji Kempo.

Głównymi prowadzącymi byli:

  • Kawashima Kazuhiro Sensei, 8 Dan Seihanshi (sekretarz generalny Światowej Organizaji Shorinji Kempo — WSKO);

  • Arai Shoji Sensei, 7 Dan Junhanshi (z-ca sekretarza generalnego WSKO);

  • Aosaka Hiroshi Sensei, 9 Dan Daihanshi (instruktor WSKO);

  • Matsumoto Yoshifumi Sensei, 7 Dan Seihanshi (instruktor WSKO).

Gościem honorowym była córka założyciela Shorinji Kempo So Doshina — Pani So Yuki — Prezydent Światowej Organizacji Shorinji Kempo. W tegorocznym Taikai wzięło udział około 450 kenshi z 21 krajów, m.in: Finlandii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii.

Polskę reprezentowało 10 kenshi: Irena i Dmitrij Howańscy, Magdalena Tomaszewicz, Dawid Bugryn, Dominika Chlipała, Tomasz Ferdek, Paweł Nosek, Marcin Kazirod, Krzysztof Kmiecik, Artur Stodolski.

W sobotę 6.07 rozpoczęły się zawody w Embu, w których ponad 60 par walczyło na trzech matach w następujących kategoriach: kyukenshi, kobiety powyżej 1 Dan, mężczyźni oraz pary mieszane 1-2 Dan, mężczyźni oraz pary mieszane powyżej 3 Dan. Z Polskiej Organizacji Shorinji Kempo startowały 2 pary: Irena i Dmitrij Howańscy w kategorii powyżej 3 Dan oraz Dawid Bugryn i Krzysztof Kmiecik w kategorii 1-2 Dan.

To pierwszy Taikai, w którym startowali reprezentanci Polski. Większość startujących zawodników reprezentowała federacje istniejące w Europie ponad 40 lat. Jakież było zdziwienie na trybunach, wśród sędziów i zawodników, gdy po kwalifikacjach obydwie polskie pary znalazły się w finałach! Przecież jeszcze 4 lata temu nikt nie widział, że w Polsce ćwiczy się Shorinji Kempo.

Po przerwie rozpoczęły się rundy finałowe. Podczas walki o złoto nasza para instruktorska miała pecha — sensei Irena doznała kontuzji kolana podczas występu. Pomimo bolesnego urazu walczyli do końca, co uwieńczone zostało gromkimi brawami publiczności. Tymczasem, na drugiej macie, Dawid Burgyn i Krzysztof Kmiecik, po bardzo wyrównanej walce, zdobyli 4 miejsce! To wielki dzień dla Polskiej Organizacji Shorinji Kempo!

W kolejnych 2 dniach, gdy emocje opadły, trenowaliśmy pod okiem najwybitniejszych nauczycieli z Japonii. Za wszystkie nauki i wskazówki dziękujemy, będziemy je wykorzystywać w naszym Dojo. Dziękujemy organizatorom za świetne przygotowanie tego wielkiego przedsięwzięcia, za możliwość spotkania starych przyjaciół oraz możliwość poznania nowych.

 

VIDEO Irena Howańska / Dmitrij Howański (Kwalifikacji) >>> 

VIDEO Dawid Burgyn / Krzysztof Kmiecik (Final) >>>

 

Zapraszamy do krótkiej galerii zdjęć!

 

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi