Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

Odejście Sonny Chiba

News 0048

 

Dziśiaj 19 sierpnia 2021 o 17:26 w szpitalu miejsa Kimitsu (prefektura Chiba) z powodu zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19 zmarł wybitny japoński aktor Sonny Chiba. Miał 82 lata.

To była jedna z najbardziej znanych i popularnych gwiazd japońskiego kina i telewizji. W swojej ponad 40-letniej karierze udało mu się również zdobyć rozgłos poza granicami swojego kraju. Aktor ma na swoim koncie ponad 125 filmów nakręconych przez Toei Studios. Wielokrotnie za swoje osiągnięcia artystyczne nagradzany był w rodzimej Japonii prestiżowymi nagrodami.

Sonny Chiba (znany także jako Chiba Shin'ichi) urodził się 23 stycznia 1939 roku w prefekturze Fukuoka, na wyspie Kyushu w Japonii. Jego prawdziwe nazwisko to Sadao Maeda. Chiba od najmłodszych lat interesował się tradycyjną sztuką japońską, teatrem, gimnastyką oraz sztukami walki. W tej ostatniej dziedzinie miał spore osiągnięcia.
Z przemysłem filmowym Chiba związany był od 1961 roku, kiedy to wygrał konkurs dla młodych filmowych talentów zorganizowany przez Studio Toei. Japoński film akcji z 1970 roku „The Bodyguard”, z dużym udziałem sekwencji walk był pierwszym wielkim przebojem aktora. 
Od tego czasu do końca lat 80-tych specjalizował się właściwie w rolach amoralnych, brutalnych zabijaków, zażartością walki przyćmiewając nawet samego Bruce’a Lee. 
Światową sławę przyniósł mu obraz z 1975 roku, znany w Japonii pod tytułem „Sudden Attack: The Killing Fist”, a międzynarodowej publiczności jako „Uliczny wojownik” (The Street Fighter) oraz film „Shorinji Kempo
” (w wersji angielskiej – „Killing Machine”) w którym wcielił się w rolę So Doshin – założyciela Shorinji Kempo. Film ten stał się wręcz kultową pozycją w kinematografii związanej ze sztukami walki. Niesamowite sceny walki, sprawiły, że w tamtych czasach ten film bił rekordy popularności.

Subtelniejsze role zagrał między innymi w „Shogun’s Nina”, „Dragon Princess”, „Virus” oraz „Legend of the Eight Samurai”. W 2003 i 2004 roku wcielił się w Hattori Hanzo w filmach Quentina Tarantino z serii „Kill Bill”. Z kolei w 2006 roku widzieliśmy go w roli Kamata w obrazie „Szybcy i wściekli: Tokio Drift”.

Nasze najgłębsze kondolencje dla jego rodziny.

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi