Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

10-lecie Japan Embu Taikai

10 rocznica Japan Embu Taikai odbyła się 23 marca 1958 r. Wydarzenie to okrzyknięto wielkim sukcesem, ponieważ udział wzięło ponad 6000 uczniów, a na widowni zasiadło blisko 7000 widzów. Było to w czasach, kiedy było ponad 100 filii, a liczba wszystkich Kenshi sięgnęła ponad 60 000.

 

W tym czasie wielu ćwiczących podróżowało na własny koszt do Hombu, aby nauczyć się technik. Przyjezdni i ćwiczący w Hombu wymieniali się miedzy sobą tak, aby każdy mógł ćwiczyć, a przyjezdni mogli spać na matach. Gdy organizacja stawała się coraz większa, sprawy organizacyjne zabierały coraz więcej czasu. Dlatego to ćwiczący pomagali w przygotowaniu identyfikatorów, dbali o poprawność egzaminów i czuwali nad innymi czynnościami administracyjnymi. Do tego czasu nie było żadnego sekretariatu, ale podczas 10-lecia Japan Embu Taikai, oficjalnie powstał sekretariat.

 

Kaiso wymagał od Mistrzów filii, aby wysyłali mu raporty z procesu szkolenia. Dzięki temu miał informację, na jakim etapie są uczniowie w danej filii. Pewnego dnia jeden z Mistrzów filii spóźniał się z raportem do Kaiso, nie prowadził listy obecności na treningach, nie przykładał się do zakładania kart członkowskich przez kilka miesięcy. W panice ten Mistrz przeprosił Kaiso: ”Od teraz obiecam być ostrożnym i nie zawieść Honzan (centralę Shorinji Kempo) i Kancho Sensei (Głównego Mistrza — Kaiso)” Wówczas Kaiso posmutniał i powiedział: „Ty dalej tego nie rozumiesz? Kiedy karty członkowskie, raporty z egzaminów są spóźnione, ale to nie Honzan cierpi. Kto? Twoi uczniowie w Twoim Dojo. Ludzi, których musisz przeprosić to Twoi uczniowie, wracaj natychmiast i szczerze przeproś swoich uczniów. Powiedz, że od teraz będziesz działał tak jak trzeba”. Wszystkie te raporty w Shorinji Kempo były wyrazem ducha Shorinji Kempo.

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi