Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

Pierwsi obcokrajowcy wewnątrz Świątyni Shaolin od końca II wojny Światowej

Relacje pomiędzy Japonią a Chińską Republiką Ludową były zwieszone od czasu wojny. Dopiero podpisanie porozumienia we wrześniu 1972 pomiędzy obu krajami przywróciło właściwe stosunki. W tamtych czasach nie można było podróżować tak swobodnie jak dziś. Aby móc podróżować do Chin, trzeba było uzyskać specjalne zaproszenie.

 

W styczniu 1974 nadeszło pierwsze oficjalne zaproszenie z Chińskiego Walnego Zgromadzenia Narodowego odpowiedzialnego za kulturę fizyczną. Od tego czasu delegaci z Shorinji Kempo odwiedzili Chiny trzykrotnie. Celem czwartej podróży do Chin w kwietniu 1979, której przewodniczącym delegatury był Kaiso, było odwiedzenie Świątyni Songshan Shaolin, pierwszy raz od czasu II wojny Światowej. Dowiedziawszy się, że grupa Shorinji Kempo chce odwiedzić Chiny, grupa kilkuset osób zebrało się przed bramą Świątyni Shaolin i powitała ich oklaskami. Przed wejściem do Byaku’eden, dziecko Kaiso dało pamiątkowy pokaz embu z udziałem Yamasaki Hiromichi i Sakuyama Yoshinaga.

 

Kiedy Kaiso odwiedzał Świątynię podczas wojny, był to stary budynek przypominający ruiny. Jednak wewnątrz posąg Kannon Buddy w białych szatach w Byaku’eden i obraz ćwiczących mnichów (Rakan Renken Hekiga) wciąż zachowały swój niepowtarzalny blask. Fresk Arhat Practice (Rakan Renken Hekiga) pokazuje wiele par ćwiczących mnichów ze świątyni. Wyraz twarzy i ich zadowolenie pokazuje, że nie chodzi tu o to, kto wygra lub przegra. Wiele lat temu, kiedy Kaiso zobaczył ten fresk pierwszy raz, to właśnie go zainspirowało do myślenia: „Nareszcie to jest to!”. Teraz również patrząc na fresk powiedział „To jest początek”. Opierając się na naukach Boddhidarmy (Darumy) i patrząc wstecz do korzeni — fresku w świątyniu Byaku’eden, Shorinji Kempo na stałe przyjęło świątynię jako swój dom, gdzie zawsze jest mile i ciepło goszczone.

 

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi