Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

Powrót do Japonii pamiętanej sprzed lat

Kaiso 37W połowie czerwca 1946, grupa dowodzona przez Kaiso dotarła do portu w Nagasaki. To była miejscowość, jaką Kaiso pamiętał z lat dzieciństwa, za która tęsknił. Jednak obraz, jaki zastał, był zupełnie inny niż ten zapamiętany: miasto było zniszczone przez pożary i wojnę, ludzie żyli w bezprawiu, bez poszanowania drugiego człowieka. Silniejszy niszczył słabszego. Społeczeństwo Japonii było w fatalnym stanie moralnym, dlatego Kaiso postanowił pomóc mu wstać z upadku. Kaiso zauważył, że podstawowym problemem Japończyków jest to, że stracili poczucie wartości duchowej. Rozpoczął swe nauki od przywrócenia w nich poczucia wartości jako Japończyka.

 

Jednakże przyciągnięcie młodych Japończyków, którzy chcieli się nauczyć walczyć, aby zmieniać światopogląd, nie był łatwe. Byli również tacy, którzy odeszli z grupy Kaiso. Jak zgromadzić wokół siebie ludzi i sprawić, aby pozostali przy tobie i chcieli się uczyć? Kaiso często zadawał sobie to pytanie. Pewnego wieczoru miał sen o Darumie, który w tym śnie wołał go: „Idź za mną”. Odtąd Kaiso rozpoczął tworzyć zasady Shorinji Kempo.

 

Daruma Daishi był mnichem pochodzącym z Indii, który dotarł do Chin, aby nauczać. Nauczał w klasztorze Shaolin zarówno sztuk walk, jak również Zen. Jego nauki zostały uwiecznione na fresku Byaku'eden w Świątyni Shaolin. Ten obraz został namalowany podczas dynastii Qing i dotrwał do dziś pod nazwą: „Obraz ćwiczeń Arahan”. Na tym obrazie wielu mnichów ćwiczy w parach, a na ich twarzach widać radość oraz szacunek do partnerów podczas ćwiczeń.

 

Zanim Kaiso zobaczył ten obraz w świątyni, uważał że sztuki walki to ciężkie, szorstkie przedsięwzięcie. Myślał, że przeznaczeniem sztuk walk jest pokonanie, zabicie przeciwnika. Dziadek Kaiso (So Shigeomi), który uczył go sztuk walk, podżegał go podczas nauk kendo mówiąc: „Pomyśl o mnie jako o wrogu twoich rodziców i atakuj!” Dziadek uważał, że w trosce o własny rozwój musi się być gotowym myśleć także o swoich bliskich jak o wrogach. Jednak kiedy dziadek zobaczył obraz w Świątyni Shaolin, zmienił zdanie, również wymazując stare zasady ze świadomości Kaiso.

 

Podstawy sztuk walki, których Kaiso był uczony, bazowały na japońskich sztukach walki oraz kilku technikach, których nauczył się podczas pobytu w Chinach. Jednak to były tylko podstawy jak walczyć, nie zawierały nauki o człowieku. „Tak jest, pójdę za Darumą. To właśnie jego techniki i nauki mogę wskrzesić w Japonii” — pomyślał. Pod tym kątem Kaiso przerobił chińskie techniki i japońskie budo, których się nauczył. Zbierał wokół siebie ludzi ucząc ich technik, tłumacząc jak są zbudowane, jednocześnie kształcąc ich osobowość. Tak narodziło się Shorinji Kempo.

 

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi