Sprawiedliwość nie poparta siłą jest bezradna. Siła bez sprawiedliwości, to rozbój i przemoc. (So Doshin)

Oblicze końca II wojny światowej w Chinach

Było to na 6 dni przed poddaniem się Japonii podczas II wojny światowej. So Doshin na zlecenie Agencji Wywiadowczej Japonii przebywał w regionie północno-wschodniej części Chin w mieście Suiyang leżącym przy granicy dawnego Związku Radzieckiego i Mandżurii. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Japonią na 8 miesięcy przed jego wygaśnięciem i przyłączył się do walk głęboko w Mandżurii. Japońskie wojsko, pomimo wiedzy jak szybko przemieszczają się wojska ZSRR, skoncentrowało się tylko na swoim bezpieczeństwie i wycofało się pozostawiając ludność bez opieki i bez poinformowania jej o zagrożeniu. Z pełną świadomością natarcia wojsk ZSRR japońskie wojska porzuciły ponad 200 000 ludzi, których miały chronić i uciekły w głąb kraju.

 

Kaiso dołączył do grupy mieszkańców uciekających z regionu przygranicznego. Wszyscy uciekali przed nadchodzącą armią ZSRR, która na swojej drodze niszczyła wszystko z ogromnym okrucieństwem. Ludzie w obliczu głodu i strachu byli zdolni do bardzo skrajnych zachowań, potrafili wydać swoich rodaków za kawałek chleba. „Jeśli chodziłoby o przetrwanie ludzie są w stanie zrobić wszystko, nie patrząc na drugiego człowieka”. To była bardzo smutna prawda ówczesnej społeczności Japonii.

 

Kaiso odkrył, że ludzie w czasach pokoju i stabilności potrafią skryć swoje najgorsze cechy, jednak w czasach wojny wychodzi z nich zło. Kaiso doświadczył tego podczas II wojny światowej. Zrozumiał wówczas, że takie zachowanie nie zależało od poziomu majątkowego czy intelektualnego ludzi, a ta lekcja zmieniła jego życie. Wypowiedział słowa, które są wartościowe do dziś:

 

„Człowiek, człowiek, człowiek… Wszystko zależy od istoty człowieka!”

 

„Nieważne, jak będzie się świat zmieniał, to ludzie kreują rzeczywistość. Jeśli będą tworzyć świat w duchu prawdy, sprawiedliwości i współczucia dla innych, świat się zmieni”. To właśnie zrozumiał Kaiso i to zmieniło jego życie. Efektem było stworzenie Shorinji Kempo. Kaiso postanowił, że jeśli uda mu się wrócić do Japonii, otworzy swoją szkołę, która będzie kształcić u młodzieży odwagę, współczucie i poczucie sprawiedliwości.

 

Rejestracja

Deklaracja członkowska

vol57 12

Konto bankowe POSK

dengi